Saturday, July 20, 2013

How to Eat Well {& Cheap} on Vacation–Bonus!

Thanks for your great feedback and encouragement on this series.  I hope you have learned a little bit from my experiences about how to eat well {& cheap} on vacation. 


When I started this series I shared that we ended up eating for about $25/person during the trip, and estimated savings of over $110 per person. 

Some of you have asked to see our grocery lists for what we bought here vs. there, so here they are:

What we bought and brought with us (total $140):

  • 3 batches of pancake mix
  • 3 batches of baked oatmeal mix
  • 2.5 C applesauce
  • 2 dozen eggs (Costco)
  • 2 tsp. vanilla
  • 2, 30-oz bags of shredded potatoes (frozen)
  • 4 lbs. frozen broccoli (Costco)
  • 2 lbs Colby Jack Cheese (Costco), a brick that we shredded ahead of time
  • 2 lbs. organic strawberries (Costco)
  • 2.5 lbs. blueberries (Costco)
  • 4 C frozen raspberries (Costco)
  • Greek Yogurt (Costco)
  • Bacon
  • Sugar/cornstarch mix
  • Tortillas (Costco)
  • Smokehouse Maple Seasoning
  • Beans (black, great white northern), 3 cans total
  • 10 red bell peppers (Costco)
  • 6 colored bell peppers (Costco)
  • 1 green bell pepper
  • Chips (Costco)
  • Salsa (Costco)
  • 1 can of corn
  • 3 sweet onions
  • 5 lbs. of potatoes
  • 2x Wild Rice mix for stuffed peppers
  • 2 cans of tomatoes (Costco)
  • 3 lbs. organic spinach (Costco)
  • Marshmallows
  • Chocolate
  • Graham Crackers (Costco)
  • Cheez-Its (Costco) **vacation splurge**
  • 3 lbs. carrots (Costco)
  • 2 batches Pound Cake

What we purchased when we arrived (total $110)

  • Butter (1 lb)
  • Eggs (1 dozen)
  • 2 gallons of milk
  • 1 gallon of OJ
  • 4 lbs. ground beef
  • 4 pkgs. chicken tenders (about 16 oz each)
  • 1 pkg. locally made brats (onion and cheddar); 5 links
  • 1 lb. asparagus
  • 2 medium zucchini
  • 1 large sweet potato
  • 16 oz. baby bella mushrooms
  • 1 butternut squash
  • 4 tomatoes
  • 2 avocados
  • 12 ears sweet corn
  • 6 apricots
  • Whole wheat buns
  • 2, 5-quart pails of ice cream

I hope that is helpful!  This fed 10 adults (minus lunch items, each family brought their own) for 4 full days.  You can find our menu plan for that week here.

1 comment:

  1. I have enjoyed your series, it has validated the way we vacation. We, a family of four, have always brought most of our food and have always enjoyed cooking while away, luckily my husband loves to cook and does most of it. We find that it is not only economical, but so relaxing and stress-free. I always chuckle to myself when I hear others say" I am on vacation, I don't want to cook." I think, you want to spend lots of money in a crowded restaurant for food that is not as good as what you can make?
    I enjoy your blog. Thank you


Thanks for stopping by! I'd love to hear from you; especially how you're finding JOY in your kitchen.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...